SM systém MUDr. Smíška
aneb zdravá páteř, zdravé posilování a formování postavy
Bolí Vás záda? Trápí vás klouby? Potýkáte se skoliózou? Často sedíte u počítače, mnoho jezdíte autem a hledáte účinné zdravotní cvičení pro posílení a protažení celého těla? Prodělali jste úraz nebo vás trápí onemocnění pohybového aparátu? Aktivně sportujete , ale hledáte vhodné kompenzační cvičení? Anebo chcete zdravým způsobem posílit bříško, zpevnit tělo a formovat postavu?
SM systém MUDr. Smíška představuje léčebné, preventivní a kondiční cvičení právě pro Vás.
Termíny cvičení:
čtvrtky ...nové termíny již brzy
Co je programem cvičení?
Stabilizace a mobilizace páteře
Koordinace chůze
Mobilizace krční páteře
Kondiční cvičení – tj. komplexní trénink prakticky všech velkých svalů těla
Cvičební program podrobněji:
Základní kroky k regeneraci páteře a pohybového aparátu
Aktivní relaxaci a protažení svalů pletence ramenního a flexorů kyčle
Protažení extenzorů kyčle
Protažení zádových svalů, jejich aktivní relaxace a protažení
Cviky pro vytvoření svalového korzetu a stabilizaci svalovým korzetem
Mobilizaci celé páteře a hrudníku do rotace
Cviky pro protažení pletence pánevního
Tréninkové kroky pro cvičení stabilizačních řetězců pro osové držení těla a optimální provedení chůze
Nácvik stabilizace stojné nohy do chůze
Přenášení váhy při cvičení jednou i oběma pažemi
Rotace pánve při kroku vpřed
Koordinace chůze rozložená do 4 fází
Posílení hýždí a svalů pánve
Cviky pro dosažení svalové harmonie dolních končetin
Chůze s opěrnými holemi
Chůze s protipohybem paží a rotací pánve proti hrudníku
Protažení svalů zad s mobilizací segmentů v jednotlivých úsecích páteře
Protažení svalů šíje a ramenního kloubu
Asymetrické cviky
Mobilizace celé páteře do rotace s důrazem na C/ Th přechod a ramenní kloub
Přihláška na kurz ke stažení zde. Přihlaste se včas, kapacita je omezena.
Další info naleznete v sekci Ceník a pravidla
Podrobné informace o metodě aneb informace pro zapálené /www.spiralstabilization.com/cz
Cvičení je vedeno lékařskou metodikou s 25-letou klinickou praxí pro spirální stabilizaci a mobilizaci páteře a doplněno o manuální terapii a masážní techniky, které mohou pozitivní účinek cvičení podstatně urychlit a zesílit. Vede ke správnému osovému držení těla včetně postavení pánve a k fixaci správných pohybových stereotypů pro chůzi a aktivní pohyb. Metoda cvičení představuje systematickou péči o páteř a pohybový aparát, o léčbu a rekondici, prevenci, regeneraci, ale i kondiční trénink. Aktivováním šikmých svalů břišních a přímého svalu břišního dochází k jejich intenzivnímu posílení, formování pasu, protažení těla vzhůru, a to zásadně bez přetížení bederní oblasti a svalů šíje. Současně se jedná o efektivní aktivní strečink, neboť zaktivizovaná svalová spirála stabilizuje střed těla a dává mnohem větší pohyblivost končetinám. Nácvik probíhá i ve vratkých pozicích, což je účinnou prevencí přetížení páteře u aktivních sportovců a zároveň cestou k jejich větší pohyblivosti. Pokud je cvičení vedeno v tempu, je efektivním posilováním bez negativních dopadů přetížení v určitých segmentech páteře. Tato metoda je ve světě používána jako forma kondičního tréninku a regenerace vrcholových sportovců. Za pomoci spirálních svalových zřetězení trakční síla vzhůru odlehčuje tlak na meziobratlové ploténky a klouby, což umožňuje jejich lepší výživu, regeneraci i léčbu a současně dodává páteři optimální pohyblivost. Cvičení posiluje ochablé svaly zejména hýžďový, a tím účinně působí na svaly pánevního dna, aktivně zvedá klenbu nožní, posiluje ochablé mezilopatkové svaly a přispívá mobilizaci ramenního pletence. Protahuje zkrácené svaly prsní, svaly šíje a svaly v bederní oblasti, což přispívá ke správnému postavení pánve a posilování pánevního dna.
Metoda působí komplexně, integrací symetrických a asymetrických cviků cíleně vyrovnává svalové dysbalance v těle. Cvičení tak mohou využít i lidé, u nichž je jiný způsob posilování kontraindikován. Jedná se o pohybovou aktivitu vhodnou pro lidi s diagnózami: kyfóza a lordóza, skolióza, spondylolýza, onemocnění meziobratlových plotének, plochá noha, osteoporóza bez patologické fraktury, syndrom hypermobility, bolesti dolní části zad a v hrudní oblasti, artróza kyčelního, kolenního kloubu, či rehabilitační doléčení po úrazech; dále mohou aktivitu využít ženy s gynekologickými obtížemi jako chronické záněty vejcovodů a vaječníků, prolapsy, bolestivé stavy sdružené s ženskými orgány, potrácení či ženská neplodnost, pro těhotné ženy jako úleva bolestí v bederní oblasti.